Bir Üsküp Geleneği: Dışında Ne Olursa Olsun İçin ve Teninde Memleket Olmalı

Bir Üsküp Geleneği: Dışında Ne Olursa Olsun İçin ve Teninde Memleket Olmalı
Yıl 2012 idi. Üsküpte yıllar önce oraya yerleşen bir iş adamından dinliyoruz. Diyor ki belki size ilginç gelecek ama yakın zamana kadar Evlâdı Fatihân düğünlerinde bir gelenek vardı. Damatlık ve gelinlik ne marka olursa olsun iç giysiler İstanbul’dan alınmış olmalıydı. Ten vatana değmeli, ana evladını şefkatle sarmalıydı. Göz yaşım dışa mı içe mi aktı bilmiyorum.
Vatanda şeytan rüzgarları çıksa Bosnalı, Üsküplü, Dobrucalı, Kırımlı Elnino kasırgası vatanı yıkıyor diye ağlıyor.
Akdenizin balıklarıyla oynayan yavruların ölümü vatan topraklarının Anadolu’ya sıkıştırılmış olmasından değil mi?
Suriye vilayeti valisi azledildi denilebilseydi Şamı Şerif harap olur muydu? Dinde ifrad-tefrid ayarımını kaçırmış bir avuç eşkiyâ kolluk kuvvetlerince yakalandı denilse Ehli Salibe ekmek çıkar mıydı bu coğrafyadan?
Evet Üsküp’le başladık Şam’a atladık. Kırım’dan bahsederken Fizan’dan da dem vurabiliriz. Şimdilik maziyi yâd ederek… İnşallah istikbalde başkaca olur.
Üsküplü ten bağını koparmıyor vatanıyla ya vatan bu uzvuna karşı nasıl bir bağ ile bağlıdır?
Laf ile peynir gemisi yürüterek olmasın inşallah.
Kuvveden fiile geçirilmeyen fikirler çizimi yapılıp üretim bandına konulmamış metalar gibidir.
….istan, …. istan, ….istan bu “istan”lara bir şey lâzım: “bul”.

kayihan
Mustafa KAYIHAN 1980 yılında Afyonkarahisar ili, Çay ilçesi, Koçbeyli köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi Çay İmam Hatip Lisesinde bitirdi. 1999 yılında Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji bölümüne kaydoldu ve 2004 yılında burada lisansı, 2017 yılında Kırıkkale Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalından yüksek lisansı tamamladı. İlk, orta ve lise dengi değişik okullarda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptıktan sonra 2011 yılında Yunus Emre Enstitüsüne okutman kadrosundan girdi. Kazakistan Astana Yunus Emre Enstitüsünde Müdür Vekili, Bosna-Hersek Foynitsa Yunus Emre Enstitüsünde Şube Müdürü, Romanya Bükreş Yunus Emre Enstitüsünde Merkez Müdürü, Ankara Yunus Emre Enstitüsü Merkezinde Türkoloji Birimi Sorumlusu, Filistin Kudüs Türk Kültür Merkezinde Müdür Vekili olarak görev yaptı. Hâlen Yunus Emre Enstitüsü Ankara Merkezde Kültür, Sanat ve Projeler Müdürlüğünde uzman olarak görev yapmaktadır.(09.05.2017) Evli Muhammet Ali ve Döne Gül adlarında iki çocuk babasıdır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla