“Bundan iyisi Şam’da kayısı” deyiminin anlamı

Geçenlerde bir yazı yazarken deyimi kullanmak istedim. Kullanmadan önce bir kaynaklara bakayım dedim, Şam ile kayısı ne alaka diye. Harhangi bir sözlükte deyimi bulamadım. Buyurun TDK’nin atasözleri ve deyimler sözlüğünden siz de bakın: http://tdk.gov.tr/index.php?option=com_atasozleri&view=atasozleri

Ömer Asım Aksoy’unki dahil olmak üzere ulaşabildiğim diğer kaynaklarda da yok. İnternet çöplüğünde aradım neler var neler! Yeni bir ayı türü dahi icat edenler var: “Şamdak Ayısı” Bu ayı türünün deyimin kullanılışı ile alakasını açıklayabilen yok tabii olarak. Olamaz çünkü bir dayanağı yok.

Derken efendim kayısı kelimesinin yemiş dışında bir başka anlamı aklıma geldi. Buyurun:

kayısı: (Manisa Kuran Tercümesi, MİHK Nu:931; 216a/6); kaysı (MKT 12b/11): “Hangisi”.

Hâl böyle olunca mana biraz anlaşılıyor. Bundan iyisi Şam’da kayısı?: “Bundan iyisi Şam’da hangisi?” Harfiyyen çeviriyi bir kenara koyup pazardaki satıcının diliyle çevirecek olursak: “Gel abi! Bundan iyisi Şam’da bulunur mu be! Hey gözünü sevdiğim, kaliteyi ayağına getirdik; gel vatandaş geel!”

Şam, dünya tarihinde şehir olarak en uzun ve aralıksız kullanılan şehir olarak bilinirmiş. Bunu sağlayan ise Müslüman, Hristiyan ve Yahudilerin dini mabedleri üzerinde bir toplanma alanı olmasıymış. Mekke’ye ya da Kudüs’e gidecekseniz yolunuz Şam’dan geçer yani. En azından dünya tarihine şekil veren kuzey yarım küredeki kavimler için böyle.
Şam; Ad ve Semud kavimlerinin kıssalarından -ki Yemen civarında geçer- Hazret-i Peygamberin ticari seferlerine kadar bir çok tarihi hadisede ticaret mekanı olarak zikredilir.

Müşteri varsa mal, meta her yerden buraya akar haliyle. Bugünün İstanbul’u gibi dersek yanlış söylemiş olmayız. Haydi biraz daha daraltalım Tahtakale ve civarı…

“Bundan iyisini Tahtakale’de arasan bulamazsın abi” diye çevireceğim ama Tahtakale mallarının standartları bu çeviriyi yapmama müsaade etmiyor. Belki şöyle çevirmeli “Bundan iyisini İstanbul’da arasan bulamazsın!”

Belki bir gün gelir deyim tekrar canlanır: “Bundan iyisi Şam’da kayısı?”

İnşallah.

Mustafa KAYIHAN
19.05.2017
Ankara

kayihan
Mustafa KAYIHAN 1980 yılında Afyonkarahisar ili, Çay ilçesi, Koçbeyli köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi Çay İmam Hatip Lisesinde bitirdi. 1999 yılında Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji bölümüne kaydoldu ve 2004 yılında burada lisansı, 2017 yılında Kırıkkale Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalından yüksek lisansı tamamladı. İlk, orta ve lise dengi değişik okullarda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptıktan sonra 2011 yılında Yunus Emre Enstitüsüne okutman kadrosundan girdi. Kazakistan Astana Yunus Emre Enstitüsünde Müdür Vekili, Bosna-Hersek Foynitsa Yunus Emre Enstitüsünde Şube Müdürü, Romanya Bükreş Yunus Emre Enstitüsünde Merkez Müdürü, Ankara Yunus Emre Enstitüsü Merkezinde Türkoloji Birimi Sorumlusu, Filistin Kudüs Türk Kültür Merkezinde Müdür Vekili olarak görev yaptı. Hâlen Yunus Emre Enstitüsü Ankara Merkezde Kültür, Sanat ve Projeler Müdürlüğünde uzman olarak görev yapmaktadır.(09.05.2017) Evli Muhammet Ali ve Döne Gül adlarında iki çocuk babasıdır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla