HORASAN’IN FETHİ SONRASI HZ. ÖMER’İN UYARISI

Sahr bin Kays diğer adı ile Ahnef, İran şahı Yezdecird’i Ceyhun ırmağı kenarında yenmiş.  Yezdecird Çinlilerin yardımı ile topladığı ordu ile Horasan’a geri döner ve Çinlilerin “Biz niçin başkaları için ateşten kestane alan kedi pençesi olalım.” diyerek döneklik yapınca meneviyatı yıkılır ve Türkistan’a hereket eder. Adamları vaz geçirmeye çalışır lakin kabul ettiremezler. Bakarlar ki olmuyor hanlarının mallarını yağmalarlar. Ahnef kazandığı zaferi Hz. Ömer’e haber verince Hz. Ömer tarihe not düşülecek şu sözleri söyler:

“- Bugün İran devleti ortadan kalkmıştır. İranlılar artık Müslümanlara bir zarar veremezler; fakat size şunu ihtar etmek isterim ki namus ve istikametten ayrılacak olursanız Allah size verdiği yardım ve üstünlüğü alır ve bu ülkeleri başkalarına ihsan eder.”

Bu ihsanın Osmanlıya kadar Müslümanlara verildiğini var sayar isek sonraki ihsanlar kime olabilir?

İngilizler, Amerikalılar, Fransızlar, Ruslar, münafıklar…

 

Mustafa KAYIHAN
30.12.2017
Ankara

kayihan
Mustafa KAYIHAN 1980 yılında Afyonkarahisar ili, Çay ilçesi, Koçbeyli köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi Çay İmam Hatip Lisesinde bitirdi. 1999 yılında Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji bölümüne kaydoldu ve 2004 yılında burada lisansı, 2017 yılında Kırıkkale Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalından yüksek lisansı tamamladı. İlk, orta ve lise dengi değişik okullarda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptıktan sonra 2011 yılında Yunus Emre Enstitüsüne okutman kadrosundan girdi. Kazakistan Astana Yunus Emre Enstitüsünde Müdür Vekili, Bosna-Hersek Foynitsa Yunus Emre Enstitüsünde Şube Müdürü, Romanya Bükreş Yunus Emre Enstitüsünde Merkez Müdürü, Ankara Yunus Emre Enstitüsü Merkezinde Türkoloji Birimi Sorumlusu, Filistin Kudüs Türk Kültür Merkezinde Müdür Vekili olarak görev yaptı. Hâlen Yunus Emre Enstitüsü Ankara Merkezde Kültür, Sanat ve Projeler Müdürlüğünde uzman olarak görev yapmaktadır.(09.05.2017) Evli Muhammet Ali ve Döne Gül adlarında iki çocuk babasıdır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla