Kamuoyu diplomasisi nazarından Türkiye: Kendini kedi sanan Aslan

Kamu diplomasisi diğer ülke kamuoyunu kendi ülken lehine etkileme üzerine kuruludur.

Türk’ün hilafet liderliğine alışmış Şark ile tarihini Müslüman Türk’e düşmanlık ve kendi mantalitesince Kudüs üzerindeki bir uru temizlemek üzere geçirmiş Garbın kamuoyu aynı tepkiye mi sahiptir?

Birisi için ürettiğin söz ve metayı diğerinde de satmağa çalışmak “Müslüman mahallesinde salyangoz satmaktan” başka nedir? Ürettiğin kitabı ya da filmi şarkın bir medresesi İslamî ölçülere göre müstehcen buluyorsa hedeflediğin kamuoyu Şarkın kamuyu değildir.

Bu durum “ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz” darb-ı meselinin hatırlattığınca böyledir.

Dünya kendini Yahudi’nin koşer hassasiyetine göre ayarlamışken senin helal ölçünü kale almıyorsa başkasına değil evvela aynaya bakmalısın.

Zira kendine göstermediğin saygıyı başkasından beklemenin bir anlamı yoktur.

Bir benzetme ile “kendini kedi sanan aslan” gibi davrandığımız sürece ne Şarkın kamuoyu bize tabi olacak ne de Garbınki saygı duyacaktır.
Batı treninin lokomatifi durumundaki Papalığın Doğudaki mütekabili kimdir? Yok.

Bu soruya muhatap bir millet olarak arkamızda biri varmış gibi saf saf bakınmanın bir manası yoktur.

Doğu da Batı da Türkün kumaşının neyden kesildiğini bilmektedir.

Taklidi bir yana bırakıp asıla bir an önce dönmeli ve dinozorları tarihe gömüp petrol olmaları için de tez davranmalıdır.

Zira her zaman bir Çelebi Mehmed gelmez.

Mustafa KAYIHAN
09.05.2017
Ankara

kayihan
Mustafa KAYIHAN 1980 yılında Afyonkarahisar ili, Çay ilçesi, Koçbeyli köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi Çay İmam Hatip Lisesinde bitirdi. 1999 yılında Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji bölümüne kaydoldu ve 2004 yılında burada lisansı, 2017 yılında Kırıkkale Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalından yüksek lisansı tamamladı. İlk, orta ve lise dengi değişik okullarda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptıktan sonra 2011 yılında Yunus Emre Enstitüsüne okutman kadrosundan girdi. Kazakistan Astana Yunus Emre Enstitüsünde Müdür Vekili, Bosna-Hersek Foynitsa Yunus Emre Enstitüsünde Şube Müdürü, Romanya Bükreş Yunus Emre Enstitüsünde Merkez Müdürü, Ankara Yunus Emre Enstitüsü Merkezinde Türkoloji Birimi Sorumlusu, Filistin Kudüs Türk Kültür Merkezinde Müdür Vekili olarak görev yaptı. Hâlen Yunus Emre Enstitüsü Ankara Merkezde Kültür, Sanat ve Projeler Müdürlüğünde uzman olarak görev yapmaktadır.(09.05.2017) Evli Muhammet Ali ve Döne Gül adlarında iki çocuk babasıdır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla